Kino Atlas

PRAGUESHORTS | Mezinárodní soutěž 2

PRAGUESHORTS | International Competition 2
2022, 2023 / 92 min.
/ Titulky: CS, EN
English friendly
1. 3.  21:00
Velký sál
 Kč
Koupit

Letošní mezinárodní soutěž nabízí tradičně pestrou sestavu, obsahující sedmadvacet krátkých filmů z celého světa rozprostřených do pěti programových bloků. Vedle hraných a animovaných fikcí představí nově také krátké dokumenty. A ani letos nechybí výrazný český zástupce.

Pozoruhodná filmová esej Housenky, v níž se proplétá stesk, zapomenutá minulosti, složitá současnost i ženská témata, získala hlavní cenu na festivalu v Berlíně. Zlatou palmu z Cannes si ve stejném roce odnesl maďarský animovaný film, nezvykle otevřený a provokativní generační (auto)portrét s názvem 27. V Benátkách uvedená Bogotá Story je jemnou a velmi osobní momentkou z čísi paměti. Naopak globální téma masového turismu zpracovává ironickou formou španělský film Turistky, pojednávající o třech důchodkyních, které se rozhodly vyzkoušet to, na co celý život poslouchaly ódy, a totiž poznávací zájezd. Okouzlující švýcarský snímek Plody srdce pak svým rozložením několika vztahů do drobných fragmentů bourá klišé o tom, jak se ve filmu obvykle zobrazuje láska, a přináší svěží pohled na současné vztahy.

Mezinárodní porota udělí jednomu z nich hlavní cenu spojenou s finanční odměnou 3000 eur a dvěma dalším zvláštní uznání.


Housenky
Režie: Michelle Kaserwany, Noel Kaserwany
Francie, Libanon, 2023, 30 min
Asma a Sara přišly z Blízkého východu do Francie, kde shodu okolností pracují ve stejné restauraci v Lyonu. Obě je tíží trauma nuceného odchodu z rodné země. Zprvu k sobě přistupují s nedůvěrou, ale později zjistí, že je spojuje cosi, co se datuje hluboko do historie, kdy Lyon a jejich domovinu spojovala Hedvábná stezka.

27
Režie: Flóra Anna Buda
Francie, Maďarsko, 2023, 11 min
Alice dnes slaví 27. narozeniny. I když ji to trochu ubíjí, stále bydlí u rodičů a z bezútěšné každodenní reality uniká do snů. Po psychedelické party na střeše továrny má ošklivou nehodu na kole. Bude to pro ni konečně impulsem k tomu, aby dospěla?

Bogotá Story
Režie: Esteban Pedraza
Kolumbie, USA, 2023, 16 min
Pilar je mladá matka z Bogoty, které se naskytne možnost odjet na pracovní stáž do Spojených států. Jejímu manželovi Alejandrovi se ale nikam nechce. Píše se rok 1992 a v Kolumbii bují násilí drogových gangů, vybuchují bomby nastražené v autech a výpadky elektrického proudu jsou na denním pořádku. Film sleduje Pilar a Alejandra s jejich rozdílnými přáními v nebezpečném a temném světě.

Turistky
Režie: Enrique Buleo
Španělsko, Francie, 2022, 15 min
Tři důchodkyně se vydávají na poznávací cestu autobusem po Evropě. Nedávno přišly o manžely a tak chtějí konečně začít žít. Celý život poslouchaly ódy na cestování, a tak se rozhodly vyzkoušet ho na vlastní kůži.

Plody srdce
Režie: Kim Allamand
Švýcarsko, 2023, 20 min
Letní večer ve městě. Lidé se vydávají do sluncem vyhřátých ulic. V knihovně se střetnou pohledy. Dva muži se baví o tom, kde se dá koupit láska. Dvojice se líbá. Ona ho kousne. Objeví se někdo další, přitažlivější. Dostaví se pochyby.


Pragueshorts je mezinárodní soutěžní festival pořádaný již od roku 2005 týmem MFF Karlovy Vary. Program festivalu je věnován výhradně krátkému filmu rozličných forem i žánrů a každoročně představuje nové trendy, témata a přístupy mladší generace tvůrců. 18. ročník nabídne desítky nejnovějších filmů z celého světa, aktuální domácí tvorbu, ale i časem prověřené tituly, které stojí za připomenutí. Festival se koná od 28. února do 3. března v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Kino Pilotů a Atlas a online na KVIFF.TV od 3. do 17.března 2024.

Kompletní program