Kino Atlas

Fioretta

USA, Česká republika / 2023 / 127 min.
Jazyk: EN / Titulky: CS
Režie: Matthew Mishory
English friendly
St19. 6.  17:30
Velký sál
 Kč
Koupit

Tato projekce je součástí doprovodného programu festivalu Opera Nova. http://www.operanova.cz

Úvodní slovo: Randy Schoenberg, Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery

Tématem tohoto unikátního filmového cestopisuje nový pohled na rakousko-amerického skladatele Arnolda Schoenberga. Dokument sleduje amerického filantropa, genealogického badatele a právníka Randola „Randyho“ Schoenberga (vnuka Arnolda Schönberga) a jeho syna Joeyho na cestě napříč Evropou za zmapováním rodinné historie.

Randy Schoenberg se věnuje celý život práci na obnově uměleckých děl, která byla během nacistického režimu uloupena nebo ukradena. Dokument tak zachycuje 500 let rodinné historie se zvláštním zaměřením na ničivé důsledky Holocaustu. Randy a Joey křižují Prahu, Vídeň nebo Benátky a postupně odhalují fascinující detaily židovské minulosti své rodiny. V době internetu a snadno dostupných virtuálních světů oslavuje Fioretta skutečné zážitky, včetně objevování starých textů, procházení staletých pohřebišť nebo radost se sdílení společné tabule s nově objevenými příbuznými.

„Nikdy jsem se s dědečkem nesetkal, ale měl jsem to štěstí, že jsem ho mohl poznat prostřednictvím hudebních skladeb, které vytvořil,“ říká Randy Schoenberg. „Jeho hudba byla mým stálým společníkem při pátrání po předcích a byla základem pro tento film“. Zjasněná noc, Schönbergovo pravděpodobně nejmilovanější a nejčastěji uváděné dílo, je součástí soundtracku Fioretty – filmu, který je podívanou pro oči i hudebním zážitkem.

Kompletní program