Kino Atlas

Olympijský mezičas

Olympic Halftime
Česko, Slovensko / 2023 / 77 min.
Jazyk: JA, CS, FR, CHI / Titulky: CS
Režie: Haruna Honcoop
Čt20. 6.  20:00
Modrý sál
 Kč
Koupit

Malá slavnostní předpremiéra za účasti autorky a členů štábu. Film vstoupí do kin přesně měsíc před začátkem Olympijských her v Paříži 2024.

Původní Olympijské hry byly striktně lokalní zaležitostí. Moderní olympiáda se globalizovala nejen ve své slávě, ale i v globálních dopadech svého působení na urbanismus a život lidí v místech svého výskytu. Film natočený zejména v Pekingu, Tokyu, Paříži, v Řecku či v Praze nabízí důvody k úvaze, jestli nenazrál čas zase Olympiádu lokalizovat.

Jaký dopad mají olympijské hry na svá pořadatelská města? Atény, Tokio, Peking a Paříž – města, která kvůli olympiádě změnila urbanistický plán celých čtvrtí a navždy tak proměnila svou podobu. Nevyužívané sportovní stadiony chátrají a obrůstá je tráva, zatímco pozornost veřejnosti se soustředí na výstavbu nových stadionů za miliardy, kvůli nimž se musí vystěhovat i tisíce obyvatel, aby jim uvolnili místo.

Režisérka cestuje po hostitelských městech olympijských her a zkoumá tento neudržitelný cyklus, který má devastující vliv na ekonomiku města, životní prostředí, ale i na životy obyčejných lidí.

Kompletní program